جدید ترین اخبار

دوپامین سروتونین نوراپینفرین – عملکرد و اثرات Serotonin Nor-epinephrine Dopamine

دوپامین سروتونین نوراپینفرین

دوپامین سروتونین نوراپینفرین – عملکرد و اثرات Serotonin Nor-epinephrine Dopamine

وقتی ما احساس میکنیم که افکارمان در مقابل نفوذ دیگران، باید محافظت شوند، نورون های خاص (سلول های عصبی) و انتقال دهنده های عصبی مانند نوراپینفرین باعث ایجاد حالتهای دفاعی در مغز میشوند.

نوراپینفرین یا همان نورآدرنالین ماده‌ای با چند وظیفه ‌است، می‌تواند هورمون باشد (آزاد شده از غدد فوق کلیوی) و می‌تواند به عنوان پیامرسان عصبی عمل کند. هورمون استرس است و باعث افزایش تپش قلب، انقباض رگ‌ها، انبساط راه‌های هوایی ، افزایش قند خون و افزایش جریا خون عضلات و مغز شده و در بروز واکنش جنگ و گریز در سیستم عصبی موثر است.

اگر با افرادی که افکار عقاید متفاوتی با ما دارند مواجه شویم، مواد شیمیایی که در مغزمان ترشح میشوند، همان موادی هستند که سعی میکنند بقای ما در موقعیت های خطرناک را تضمین کنند.

در این حالت دفاعی، بخش های بنیادین مغز، با بخشهای مسئول حفظ عقلانیت برخورد میکنند و سامانه های عصبی-احساسی، میتوانند حافظه فعال را دچار اختلال کنند که از نظر جسمی، باعث بروز تعصب میشود.

این مورد را برای مثال زمانی که کسی در یک بحث خاص، پافشاری میکند، میبینیم. مهم نیست که یک ایده تا چه حد برایش ارزشمند باشد، چون در اینگونه حالات، مغز در حین پردازش موضوع، دچار اختلال شده است.

در سطح نورونی، فقط هنگام تهدید شدن است که چنین حالتی رخ میدهد، حتی اگر این تهدید، نتیجه نظرات بی ضرر یا نتیجه حقایق محض باشد که در حالات دیگر ممکن است با آنها به صورت منطقی موافقت کنیم یا آنها را مفید بدانیم.

اما هنگامی که ما نظرات خودمان را بیان میکنیم، و از آنها قدردانی میشود، این هورمونه های شیمیایی تدافعی در مغز از بین می روند و دوپامین نورون های پاداش را فعال میکند که به فرد احساس قدرت و اعتماد به نفس را هدیه میدهد.

دوپامین در نظام پاداش مغز و احساس نشاط و سرخوشی نقش دارد و برخی از مواد مخدر اعتیادآور مانند کوکائین باعث افزایش آزادشدن این انتقال دهنده می شود. دوپامین انگیزه لازم را برای انجام هر کاری در ما ایجاد می‌کند.

عزت نفس و خودباوری نیز رابطه نزدیکی با سروتونین دارد.

سروتونین هورمون سرخوشی و لذت است. حدود ۴۰ میلیون از سلول های مغز، به صورت مستقیم یا غیر مستقیم تحت تاثیر سروتونین می باشند.

این سلول ها با خلق و خو، میل جنسی، اشتها، خواب، حافظه و یادگیری، تنظیم دمای بدن و برخی رفتارهای اجتماعی ارتباط دارند.

بسیاری از تحقیقات نشان داده که کمبود سروتونین ممکن است بر خلق و خو تاثیر داشته و منجر به بروز افسردگی، وسواس، اضطراب، هراس و خشم بیش از حد می گردد.

بیشتر داروهای ضدافسردگی باعث افزایش سطح سروتونین در خون می شوند.

مردان سروتونین بیشتری از زنان دارند، اما این اختلاف ناچیز است. به همین دلیل زنان بیشتر دچار افسردگی می شوند.

اعتبار و موقعیت اجتماعی میزان ترشح دوپامین و سروتونین را در مغز افزایش میدهد و به افراد اجازه میدهد که تمرکز عاطفی بیشتری در زندگی خود داشته باشند و موضوع خودشناسی برایشان راحت تر شود.

 

دوپامین سروتونین نوراپینفرین

دوپامین سروتونین نوراپینفرین

 

منابع:

• کتاب بیوشیمی لنینجر
• ساختار مغز انسان و نقش نورون های مغزی در بهداشت و اختلالات روانی – مادلین هوانسیان
• شگفتیهای مغز – اثر جین کارپر – ترجمه مژده بهبهانی

 

 

 

 

درباره بهروز آکادمی

بهروز آکادمی محلی است برای ارتقا سطح دانش شما در زمینه های گوناگون شعار ما: دانش یعنی قدرت

پاسخی بنویسید

error: شما اجازه کپی برداری از مطالب این سایت را ندارید!