جدید ترین اخبار

بهداشت مغزی چیست? Cerebral Hygiene یا بهداشت مغزی

بهداشت مغزی

بهداشت مغزی چیست? Cerebral Hygiene یا بهداشت مغزی

بهداشت مغزی ( Cerebral Hygiene ) چیست؟

برخی از متفکران ایده «بهداشت مغزی» را مطرح می کنند؛ بر این اساس که بهتر است آدمی برای انجام کاری خلاقانه٬ آثار دیگران را نخواند و ذهن خویش را از ایده های آنها پاک نگه دارد تا بتواند کارهای اصیل بیافریند. «هربرت اسپنسر»٬ «آگوست کنت» و «توماس هابز» از جمله این متفکران هستند.

آگوست کنت، جامعه شناس فرانسوی در زندگی اش <<بهداشت مغزی>> را رعایت میکرد؛ یعنی از مطاله آثار دیگران خودداری میکرد و در نتیجه بطور ناامید کننده ای از تحولات فکری دوران خویش دور افتاده بود. او خود را به عنوان کاهن بزرگ دین بشریت تصور میکرد و به ظهور جهانی معتقد بود که در نهایت کاهنان جامعه شناس آن را اداره خواهند کرد.

همچنین، یکی از جالبترین ویژگی های هربرت اسپنسر، بی‌علاقگی وی به خواندن آثار دیگران بود و از این جهت به اگوست کنت شباهت داشت. اسپنسر درباره نیاز به خواندن آثار دیگران می گفت: “در سراسر زندگیم یک اندیشه‌ورز بودم نه یک مطالعه‌گر، و می‌توانم هم آواز با هابز بگویم که اگر به اندازه‌ی آدمهای دیگر مطالعه می‌کردم، چیز زیادی یاد نمی‌گرفتم.«

اگر او آثار دانشوران دیگر را نمی‌خواند، پس افکار و بینشهایش از کجا سرچشمه می‌گرفت؟ به گفته خود اسپنسر، افکارش ناخواسته و به گونه شهودی به ذهنش راه می‌یافته است! او می‌گفت که “افکارش اندک اندک و بدون مزاحمت عوامل خارجی و بدور از هرگونه قصد آگاهانه و یا کوشش قابل توجهی” پدیدار می‌شد. اسپنسر یک چنین شهودی را بسیار کارآمدتر از مطالعه و اندیشه دقیق می‌انگاشت؛ “راه حلی که از این طریق به دست می‌آید احتمالا درست‌تر از آنی است که در پی کوشش از پیش تعیین شده‌ای که غالبا اندیشه را منحرف می‌کند، شکل می‌گیرد.”

اسپنسر از همین بی علاقگیش به مطالعه جدی آثار دیگران، لطمه هایی نیز دید. در واقع، زمانی هم که اثر دیگری را می‌خواند، غالبا برای آن بود که تاییدی برای افکار شخصی و مستقلا آفریده‌اش بیابد. او افکاری را که با افکار خودش هم‌خوانی نداشت، ندیده می‌گرفت. چالز داروین که در همان روزگار زندگی می‌کرد، درباره اسپنسر گفته است: “اگر او خود را به ملاحظه بیشتر عادت می‌داد … حتی به بهانه از دست دادن بخشی از قدرت تفکرش، مرد درخشانی می‌شد.«

منابع:
-زندگی و اندیشه بزرگان جامعه شناسی/لیوئیس کورز/ ترجمه محسن ثلاثی
-نظریه جامعه شناسی در دوران معاصر/جورج ریترز/ ترجمه محسن ثلاثی
-چگونه کتاب بخوانیم؟ خوانش فعال/ دکتر حمیدرضا رحمانیزاده دهکردی

 

درباره بهروز آکادمی

بهروز آکادمی محلی است برای ارتقا سطح دانش شما در زمینه های گوناگون شعار ما: دانش یعنی قدرت

پاسخی بنویسید

error: شما اجازه کپی برداری از مطالب این سایت را ندارید!